Symposium Participants – WOSNPC I-XXXIX

 

Year

Name

Institution

I - 1970

Caine, D.C

Georgia Tech

 

Cotes, R.M.

Illinois, Urbana

 

Coffen, D.L.

Colorado

 

Deslongshamps, P.

Sherbrooke

 

Dolby, L.J.

Oregon

 

Evans, D.A.

UC/Los Angeles

 

Faulkner, J.

Scripps

 

Heathcock, C.H.

UC/Berkeley

 

Keana, J.F.

Oregon

 

Lawton, R.G.

Michigan

 

Marshall, J.A.

Northwestern

 

McMurry, J.D.

UC/Santa Cruz

 

Miller R.B.

UC/Davis

 

Monti, S.

Texas

 

Padlick, P.

UC/Riverside

 

Rebek, J.

Pittsburgh

 

Scott, L.T.

Nevada

 

Showell, J.

NSF

 

Spencer, T.A.

Dartmouth

 

Ziegler, F.E.

Yale

 

 

 

II - 1971

ApSimon, J.W.

Carleton

 

Babu, T.R.

DuPont

 

Borch, R.B.

Minnesota

 

Coates, R.M.

Illinois, Urbana

 

Danishefsky, S.J.

Pittsburgh

 

Deslongchamps, P.

Sherbrooke

 

Dolby, L.J.

Oregon

 

Gribble, G.

Dartmouth

 

Heathcock,, C.H.

UC/Berkeley

 

Ireland, R.E.

Cal. Tech.

 

Kende, A.S.

Rochester

 

McMurry, J.D.

UC/Santa Cruz

 

Reusch, W.H.

Michigan State

 

Roberts, B.W.

Pennsylvania State

 

Sharpless, K.B.

M.I.T.

 

Showell, J.

NSF

 

Spencer, T.A.

Dartmouth

 

Wharton, P.S.

Wesleyan

 

Wiseman, J.R.

Michigan

 

Ziegler, F.E.

Yale

 

 

 

III - 1972

Barnett, J.

Georgia

 

Bond, F.T.

UC/San diego

 

Borch, R.B.

Minnesota

 

Carlson, R.G.

Kansas

 

Danishefsky, S.J.

Pittsburgh

 

Deslongchamps, P.

Sherbrooke

 

Dolby, L.J.

Oregon

 

Evans, D.A.

UC/Los Angeles

 

Heathcock, C.H.

UC/Berkeley

 

Hooz, J.

Alberta

 

Keana, J.F.

Oregon

 

Lawton, R.G.

Michigan

 

McMurry, J.D.

UC/Santa Cruz

 

Miller, R.B.

UC/Davis

 

Monti, S.

Texas

 

Moore, H.

UC/Irvine

 

Piers, E.I.

British Columbia

 

Rathke, M.

Michigan State

 

Schlessinger, R.

Rochester

 

Showell, J.

NSF

 

Stevens, R.V.

UC/Los Angeles

 

Stotter, P.

Texas

 

Vedejs, E.

Wisconsin

 

White, J.D.

Oregon State

 

Ziegler, F.E.

Yale

 

 

 

IV - 1973

Andersen, N.H.

Washington

 

Evans, D.A.

UC/Los Angeles

 

Frank, R.W.

Fordham

 

Grieco, P.

Indiana

 

Harding, K.

Texas A&M

 

Harris, T.

Vanderbilt

 

Katzenellenbogen, J.A.

Illinois, Urbana

 

Kelly, R.C.

Upjohn

 

Lawton, R.G.

Michigan

 

Rebek, J.

Pittsburgh

 

Schwartz, M.

Florida State

 

Semmelhack, M.F.

Princeton

 

Sharpless, K.B.

M.I.T.

 

Showell, J.

NSF

 

Spencer, T.A.

Dartmouth

 

Tanabe, M.

SRI

 

Welch, S.C.

Houston

 

White, J.D.

Oregon State

 

 

 

V - 1974

Baldwin, J.E.

M.I.T.

 

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Borch, R.B.

Minnesota

 

Carey, F.A.

Virginia

 

Coates, R.M.

Illinois, Urbana

 

Cooke, M.P.

Washington State

 

Cooper, R.D.G.

Eli Lilly

 

Firestone, R.A.

Merck

 

Kende, A.S.

Rochester

 

Kishi, Y.

Harvard

 

Lansbury, P.T.

SUNY, Buffalo

 

Lawton, R.G.

Michigan

 

Mariano, J.P.

Michigan

 

McCurry, P.M., Jr.

Carnegie Mellon

 

Posner, G.H.

Johns Hopkins

 

Reich, H.J.

Wisconsin

 

Scott, L.T.

Nevada

 

Semmelhack, M.F.

Princeton

 

Showell, J.

NSF

 

Stevens, R.V.

UC/Los Angeles

 

Weiler, L.S.

British Columbia

 

Weinreb, S.M.

Pennsylvania State

 

 

 

VI - 1975

Baldwin, J.E.

M.I.T

 

Baldwin, S.W.

Duke

 

Bartlett, P.A.

UC/Berkeley

 

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Carey, F.A.

Virginia

 

Evans, D.A.

UC/Los Angeles

 

Hegedus, L.S.

Colorado State

 

Hudrlik, R.

Rutgers

 

Katzenellenbogen, J.A.

Illinois, Urbana

 

Lawton, R.G.

Michigan

 

McMurry, J.D.

UC/Santa Cruz

 

Partridge, J.J.

Hoffmann-LaRoche

 

Pawson, B.A.

Hoffmann-LaRoche

 

Rebek, J.

Pittsburgh

 

Schwartz, J.

Princeton

 

Showel, J.

NSF

 

Weinreb, S.M.

Pennsylvania State

 

 

 

VII - 1976

Bartlett, P.A.

UC/Berkeley

 

Bryson, T.A.

South Carolina/NSF

 

Bundy, G.L.

Upjohn

 

Cane, D.

Brown

 

Casey, C.P.

Wisconsin

 

Fuchs, P.

Purdue

 

Ganem, B.

Cornell

 

Heathcock, C.H.

UC/Berkeley

 

Hegedus, L.S.

Colorado State

 

Hill, R.

Georgia

 

Johnson, C.

Wayne State

 

Kende, A.S.

Rochester

 

Marshall, J.A.

Northwestern

 

Negishi, E.-I.

Syracuse

 

Overman, L.

UC/Irvine

 

Parker, K.

Brown

 

Schultz, A.G.

RPI

 

Semmelhack, M.F.

Princeton

 

Smith, A.B., III

Pennsylvania

 

Trost, B.

Wisconsin

 

Vedejs, E.

Wisconsin

 

Watt, D.

Wyoming

 

 

 

VIII - 1977

Baldwin, S.W.

Duke

 

Billups, W.E.

Rice

 

Clardy, J.C.

Cornell

 

Harris, T.

Vanderbilt

 

Holton, R.A.

Purdue

 

Jung, M.E.

UC/Los Angeles

 

Kelly, T.R.

Boston College

 

Marshall, J.A.

Northwestern

 

Meyers, A.

Colorado State

 

Poulter, C.D.

Utah

 

Prestwich, G.D.

SUNY, Stony Brook

 

Semmelhack, M.F.

Princeton

 

Showell, J.

NSF

 

Snider, Spencer, T.A.

Princeton

 

Spencer, T.A.

Dartmouth

 

Still, W.C.

Columbia

 

Vedejs, E.

Wisconsin

 

Wender, P.A.

Harvard

 

Wilson, S.R.

Indiana

 

 

 

IX - 1978

Confalone, P.N.

Hoffmann-LaRoche

 

Dunkerton, L.

Southern California

 

Fraser-Reid, B.

Maryland

 

Gladysz, J.A.

UC/Los Angeles

 

Grieco, P.

Indiana

 

Kraus, G.A.

Iowa State

 

Magnus, P.D.

Indiana

 

McMurry, J.D.

UC/Santa Cruz

 

Nicolaou, K.C.

Pennsylvania

 

Sharpless, K.B.

M.I.T.

 

Solomon, R.G.

Case Western

 

Taber, D.F.

Vanderbilt

 

Vedejs, E.

Wisconsin

 

Vollhardt, K.P.C.

UC/Berkeley

 

White, J.D.

Oregon State

 

Whitesell, J.K.

Texas

 

 

 

X - 1979

Blaszzak, L.

Eli Lilly

 

Clive, D.L.J.

Alberta

 

DiNinno, F.

Merck

 

Goldsmith, D.J.

Emory

 

Helquist, P.M.

SUNY, Stony Brook

 

Keck, G.E.

Utah

 

Koreeda, M.

Michigan

 

Kozikowski, A.P.

Pittsburgh

 

Macomber, R.

NSF

 

Martin, S.F.

Texas

 

Marx, M.

Syntex

 

Raucher, S.

Washington

 

Snieckus, V.A.

Guelph-Waterloo

 

Swenton, J.S.

Ohio State

 

Vedejs, E.

Wisconsin

 

VanRheenan, V.

Upjohn

 

Weinreb, S.M.

Pennsylvania

 

Wender, P.A.

Harvard

 

White, J.D.

Oregon State

 

 

 

XI - 1980

Danheiser, R.

M.I.T.

 

Fuchs, P.

Purdue

 

Gould, S.

Connecticut

 

Hauser, F.

Oregon Grad. Ctr.

 

Holton, R.A.

Purdue

 

Hoye, T.

Minnesota

 

Jacobi, P.A.

Wesleyan

 

Kelly, T.R.

Boston College

 

Kuehne, M.E.

Vermont

 

Macdonald, T.L.

Vanderbilt

 

Overman, L.

UC/Irvine

 

Pinnick, H.W.

Georgia

 

Schlessinger, R.

Rochester

 

Schultz, A.G.

RPI

 

Showell, J.

NSF

 

Smith, A.B., III

Pennsylvania

 

Tufariello, J.

SUNY, Buffalo

 

Weinreb, S.M.

Pennsylvania State

 

White, J.D.

Oregon State

 

 

 

XII - 1981

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Gschwend, H.

Ciba-Geigy

 

Hanessian, S.

Montreal

 

Hart, D.J.

Ohio State

 

Hecht, S.M.

Virginia

 

Hegedus, L.S.

Colorado State

 

Hudlicky, T.

I.I.T.

 

Hutchingson, C.R.

Wisconsin

 

Jung, M.E.

UC/Los Angeles

 

Little, R.D.

UC/Santa Barbara

 

Midland, M.M.

UC/Riverside

 

Overman, L.

UC/Irvine

 

Parker, K.

Brown

 

Rastetter, W.H.

M.I.T.

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Schultz, A.G.

RPI

 

Showell, J.

NSF

 

Walba, D.M.

Colorado

 

Weinreb, S.M.

Pennsylvania State

 

 

 

XIII - 1982

Bartlett, P.A.

UC/Berkeley

 

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Burke, S.D.

South Carolina

 

Ciganek, E.

DuPont

 

Coates, R.M.

Illinois, Urbana

 

Collum, D.B.

Cornell

 

Floss, H.

Purdue

 

Fowler, F.W.

SUNY, Stony Brook

 

Fox, M.A.

UT, Austin

 

Liebeskind, L.S.

Emory

 

Liotta, D.

Emory

 

Magnus, P.D.

Indiana

 

Mariano, P.

Maryland

 

Miller, M.J.

Notre Dame

 

Okamura, W.

UC/Riverside

 

Overman, L.

UC/Irvine

 

Reich, H.J.

Wisconsin

 

Roush, W.R.

M.I.T.

 

Schultz, A.G.

RPI

 

Shea, K.J.

UC/Irvine

 

Showell, J.

NSF

 

Watt, D.

Wyoming

 

 

 

XIV - 1983

Alper, H.

Ottawa

 

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Denmark, S.E.

Illinois, Urbana

 

DeShong, P.R.

Pennsylvania State

 

Fukuyama, T.

Rice

 

Funk, R.L.

Nebraska

 

Ganem, B.

Cornell

 

Hruby, V.J.

Arizona

 

Keck, G.E.

Utah

 

McGarvey, G.J.

Virginia

 

Newkome, G.R.

Louisiana State

 

Schreiber, S.L.

Yale

 

Schultz, A.G.

RPI

 

Showell, J.

NSF

 

Thies, R.W.

NSF

 

Townsend, C.

Johns Hopkins

 

Weller, D.

Oregon State

 

Williams, D.

Indiana

 

Wuts, P.B.M.

Michigan

 

 

 

XV - 1984

Boeckman, R.K., Jr.

Rochester

 

Boger, D.L.

Kansas

 

Chamberlain, A.R.

UC/Irvine

 

Crimmins, M.T.

North Carolina

 

Curran,. D.P.

Pittsburgh

 

Dougherty, D.A.

Cal. Tech.

 

Gadwood, R.C.

Northwestern

 

Hart, D.J.

Ohio State

 

Haslanger, M.

Squibb

 

Kalmerten, J.

Syracuse

 

Keck, G.E.

Utah

 

Lipshutz, B.H.

UC/Santa Barbara

 

Nadelson, J.

Sandoz

 

Pearson, A.J.

Case Western

 

Pirrung, M.C.

Stanford

 

Raucher, S.

Washington

 

Showell, J.

NSF

 

Sternbach, D.D.

Duke

 

Thies, R.W.

NSF

 

Wilcox, C.S.

Texas

 

Williard, P.G.

Brown

 

Wulff, W.D.

Chicago

 

 

 

XVI - 1985

Bell, T.W.

SUNY, Stony Brook

 

Cook, J.

Wisconsin, Madison

 

Hart, D.J.

Ohio State

 

Hopkins, P.B.

Washington

 

Ireland, C.

Utah

 

Keck, G.E.

Utah

 

Knapp, S.

Rutgers

 

Kurth, M.

UC/Davis

 

Livinghouse, T..

Minnesota

 

Lynn, D.

Chicago

 

Molander, G.

Colorado

 

Prestwich, G.D.

SUNY, Stony Brook

 

Rigby, J.

Wayne State

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Sheridan, R.

Wisconsin, Madison

 

Showell, J.

NSF

 

Smith, J.

Mount Holyoke

 

Tanis, S.

Michigan State

 

Tius, M.

Hawaii

 

Williams, R.M.

Colorado

 

 

 

XVII - 1986

Burrows, C.J.

SUNY, Stony Brook

 

Comins, D.

Utah State

 

Denmark, S.E.

Illinois, Urbana

 

Falck, J.R.

Texas, Dallas

 

Fallis, A.G.

Memorial, Newfoundland

 

Hamilton, A.D.

Princeton

 

Harding, K.

Texas A&M

 

Hart, D.J.

Ohio State

 

Hwu, R.J.

Johns Hopkins

 

Krafft, G.A.

Syracuse

 

Majetich, G.F.

Georgia

 

Mash, E.A.

Arizona

 

Newcomb, M.E.

Texas A&M

 

Prestwich, G.D.

SUNY, Stony Brook

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Schore, N.E.

UC/Davis

 

Shiner, C.S.

Colorado

 

Takacs, J.M.

Utah

 

Weimer, D.F.

Iowa

 

Wilcox, C.S.

Texas

 

Woodard, R.W.

Michigan

 

 

 

XVIII - 1987

Andersen R.

British Columbia

 

Aristoff, P.A.

Upjohn

 

Barrett, A.G.M.

Colorado State

 

Branchaud, B.

Oregon

 

Bryson, T.A.

South Carolina/NSF

 

Buchwald, S.L.

M.I.T.

 

Cardellina, J., III

Montana

 

Cashman, J.

UC/San Francisco

 

Czarnik, A.

Ohio State

 

Diederich, F.

UC/Los Angeles

 

Doyle, M.

Trinity

 

Frost, J.

Stanford

 

Georg, G.

Kansas

 

Liu, B.

Minnesota

 

Prestwich, G.D.

SUNY, Stony Brook

 

Rubottom G.M.

NSF

 

Taylor, J.

Washington

 

Vederas, J.

Alberta

 

Welch, J.

SUNY, Albany

 

Wilcox, C.S.

Texas

 

Wong, C.-H.

Texas A&M

 

 

 

XIX - 1988

Back, T.G.

Calgary, Alberta

 

Daub, G.W.

Harvey Mudd

 

Denmark, S.E.

Illinois, Urbana

 

Engler, T.A.

Kansas

 

Feldman, K.S.

Pennsylvania State

 

Hayes, J.C.

Colorado, Boulder

 

Hopkins, P.B.

Washington

 

Hua, D.H.

Kansas State

 

Jarvis, B.A.

NSF

 

Krafft, M.E.

Florida State

 

Larock, R.C.

Iowa State

 

Pascal, R.A., Jr.

Princeton

 

Pearson, W.H.

Michigan

 

Pedersen, S.F.

UC/Berkeley

 

Petter, R.C.

Pittsburgh

 

Reider, P.

Merck Sharp & Dohme

 

Rokita, S.

SUNY, Stony Brook

 

Showell, J.

Nsf

 

Stubbe, J.

M.I.T.

 

Wilcox, C.S.

Texas

 

Zimmerman, S.C.

Illinois, Urbana

 

 

 

XX - 1989

Angle, S.

UC/Riverside

 

Armstrong, R.

UC/Los Angeles

 

Begley, T.P.

Cornell

 

Chin, J.

McGill

 

Corcoran, R.

Nevada, Reno

 

Crans, D.B.

Colorado State

 

Denmark, S.E.

Illinois, Urbana

 

Gellman, S.H.

Wisconsin

 

Hart, D.J.

Ohio State

 

Herndon, J.W.

Maryland

 

Hilvert, D.

Scripps

 

Hindsgaul, O.

Alberta

 

Hopkins, P.B.

Washington

 

Imperiali, B.

Carnegie Mellon

 

McDougal, P.G.

Georgia Inst. Tech.

 

Mundy, B.P.

Montana State

 

Myers, A.G.

Cal. Tech.

 

Rubottom, G.M.

NSf

 

Siegle, J.S.

UC/San Diego

 

Swindell, C.S.

Bryn Mawr

 

Townsend, C.

Johns Hopkins

 

Trainor, G.

DuPont

 

 

 

XXI - 1990

Albizati, K.F.

Wayne State

 

Barrett, A.G.M.

Colorado State

 

Bednarsky, M.D.

UC/Berkeley

 

Davies, H.M.L.

Wake Forest

 

DeShong, P.R.

Pennsylvania State

 

Garner, P.P.

Case Western Res.

 

Hopkins, P.B.

Washington

 

Lanbury, P.T., Jr.

M.I.T.

 

Lawrence, D.S.

SUNY, Buffalo

 

Mackenzie, P.B.

Northwestern

 

McElwee-White, L.

Stanford

 

O’Connor, J.M.

UC/San Diego

 

Polniaszek, R.P.

Duke

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Schepartz, A.

Yale

 

Schwabacher, A.W.

Iowa

 

Sessler, J.L.

Texas

 

Showell, J.

NSF

 

Snieckus, V.A.

Guelph-Waterloo

 

Stryker, J.M.

Indiana

 

Townsend, C.

Johns Hopkins

 

 

 

XXII - 1991

Barrett, A.G.M.

Colorado State

 

Buynak, J.D.

Southern Methodist

 

Crich, D.

Illinois, Chicago

 

Diederich, F.

UC/Las Angeles

 

Flynn, D.

G.D. Searle

 

Goodmann, J.L.

Rochester

 

Harmata, M.

Missouri, Columbia

 

Hawkins, J.M.

UC/Berkeley

 

Jacobsen, E.N.

Illinois, Urbana

 

Knochel, P.

Michigan

 

Lautens, M.

Toronto

 

Miller, R.B.

UC/Davis

 

Molinski, R.B.

UC/Davis

 

Rychnovsky, S.D.

Minnesota

 

Sharpless, K.B.

M.I.T.

 

Showell, J.

NSF

 

Singleton, D.A.

Texas A&M

 

Stille, J.R.

Michigan State

 

Townsend, C.

Johns Hopkins

 

Walkup, R.D.

Texas Tech.

 

 

 

XXIII - 1992

Ashley, G.

Northwestern

 

Aubé, Jeffrey

Kansas

 

Barrett, A.G.M.

Colorado State

 

Burgess, K.

Rice

 

Ciufolini, M.A.

Rice

 

Deardorff, D.

Occidntal

 

Dussault, P.H.

Nebraska

 

Friesen, R.W.

Merck

 

Gloer, J.B.

Iowa

 

Houk, K.

UC/Los Angeles

 

Jackson, J.E.

Michigan State

 

Konopelski, J.P.

UC/Santa Cruz

 

Liebeskind, L.S.

Emory

 

Polt, R.L.

Arizona

 

Pridgeon, L.

SithKline Beecham

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Showell, J.

NSF

 

Sieburth, S.M.

SUNY, Stony Brook

 

Tour, J.M.

South Carolina

 

Townsend, C.

Johns Hopkins

 

 

 

XXIV - 1993

Barrett, A.G.M.

Colorado State

 

Charette, A.

Montreal

 

Coleman, R.

South Carolina

 

Grissom, J.W.

Utah

 

Hoveyda, A.

Boston College

 

Kelly, J.

Texas A&M

 

Liebeskind, L.S.

Emory

 

Maryanoff, B.

R.W. Johnson Pharm. Res.

 

McClure, C.

Delaware

 

Merlic, C.

UC/Los Angeles

 

Miller, R.B.

UC/Davis

 

Mitchell, D.

Eli Lilly

 

Moore, J.

Michigan

 

Nutt, J.

UC/Riverside

 

Poulter, C.D.

Utah

 

Rawal, V.

Ohio State

 

Rodriguez, A.

Clark Atlanta

 

Roskamp, E.

Northwestern

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

West, F.

Utah

 

 

 

XXV - 1994

Biller, S.

Bristol-Myers Squibb

 

Carreira, E.

CalTech

 

Curran, D.P.

Pittsburgh

 

Davisson, V.J.

Purdue

 

Ellman, J.

UC/Berekeley

 

Ghadiri, R.

Scripps Res. Inst.

 

Glick, G.

Michigan

 

Greenberg, M.

Colorado State

 

Horne, D.

Columbia

 

Kazlauskas, R.

McGill

 

Kiessling, L.

Wisconsin, Madison

 

Lee, M.

Furman

 

Liebeskind, L.

Emory

 

Miller, R.B.

UC/Davis

 

Poulter, C.D.

Utah

 

Rubottom G.

NSF

 

Sammakia, T.

Colorado, Boulder

 

Toone, E.

Duke

 

Virgil, S.

M.I.T.

 

Zibuck, R.

Wayne State

 

 

 

XXVI - 1995

Bhupathy, M.

Merck

 

Curran, D.P.

Pittsburgh

 

Drueckhammer, D.

Stanford

 

Fobare, W.

Wyeth-Ayerst

 

Gervay, J.

Arizona

 

Gung, B.W.

Miami, OH

 

Kaldor, S.W.

Lilly

 

Komives, E.

UC/San Diego

 

Leahy, J.

UC/Berkeley

 

McDonald, F.E.

Northwestern

 

Miller, R.B.

UC/Davis/NSF

 

Poulter, C.D.

Utah

 

Roush, W.R.

Indiana

 

Rubin, T.

UC/Los Angeles

 

Rubottom, G.

NSF

 

Spino, C.

Sherbrooke

 

Sulikowski, G.A.

Texas A&M

 

Wipf, P.

Pittsburgh

 

 

 

XXVII - 1996

Anslyn, E.A.

Texas,Austin

 

Benbow, J.

Lehigh

 

Brisbois, R.

Hamline

 

Burrows, C.J.

Utah

 

Chmielewski, J.

Purdue

 

Curran, D.

Pittsburgh

 

Deslonchamps, G.

New Brunswick

 

Doxsee, K.

NSF

 

Eaton, B.

NeXstar

 

Faul, M.

Lilly

 

Forsyth, C.

Minnesota

 

Fu, G.

M.I.T.

 

Gilbertson, S.

Washington U.

 

Huryn, D.

Hoffmann-LaRoche

 

Romo, D.

Texas A&M

 

Roush, W.R.

Indiana

 

Rubottom, G.

NSF

 

Scanlon, T.

UC/San Franciso

 

Woerpel, K.

UC/Irvine

 

Wood, J.

Yale

 

 

 

XXVIII - 1997

Berkowitz, D.B.

Nebraska

 

Braslau, R.

UC/Santa Cruz

 

Burrows, C.J.

Utah

 

Byers, J.

Middlebury College

 

Collum, D.B.

Cornell

 

Davis, J.T.

Maryland

 

Feldman, P.L.

Glaxo Welcome

 

Griffin, J.

Stanford

 

Jimenez, L.

Rutgers

 

Jones, G.B.

Clemson

 

Lipton, M.

Purdue

 

Myles, D.C.

UCLA

 

Nowick, J.S.

UC/Irvine

 

Roush, W.R.

Michigan

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Sampson, N.S.

SUNY, Stony Brook

 

Sherman, J.

British Columbia

 

Snapper, M.L.

Boston College

 

Widlanski, T.

Indiana

 

 

 

XXIX - 1998

Bebout, D.C.

William and Mary

 

Bertozzi, C.R.

UC/Berkeley

 

Burrows, C.J.

Utah

 

Caron, S.

Pfizer

 

Casebier, D.

ArQule

 

Collum, D.B.

Cornell

 

David, S.S.

Utah

 

DiStefano, M.

Minnesota

 

Hoye, T.R.

Minnesota

 

Lectka, T.

Johns Hopkins

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Seto, C.T.

Brown

 

Shin, J.A.

Pittsburgh

 

Shuker, T.J.

Lilly

 

Tanner, M.

British Columbia

 

Toogood, P.L.

Michigan

 

Van Vranken, D.L.

UC/Irvine

 

Zhang, X.

Penn

 

 

 

XXX - 1999

Anderson, B.A.

Lilly

 

Austin, D.J.

Yale

 

Batey, R.A.

Toronto

 

Boger, D.L.

Scripps

 

Brummond, K.

West Virginia

 

Collum, D.B.

Cornell

 

Howell, A.

Connecticut

 

Hoye, T.R.

Minnesota

 

Mader, M.M.

Grinnell

 

McGrath, D.V.

Arizona

 

Montgomery, J.

Wayne State

 

Natchus, M.

Proctor and Gamble

 

Pu, L.

Virginia

 

Rubottom, G.M.

NSF

 

Shi, Y.

Colorado

 

Taylor, R.E.

Notre Dame

 

Theodorakis, E.A.

UC/San diego

 

Tillyer, R.

Merck

 

Zhao, K.

Scripps

 

 

 

XXXI - 2000

Boger, D.L.

Scripps

 

Colletti, Steve

Merck

 

Etzkorn, Felicia

Virginia

 

Gates, Kent

Missouri

 

Halcomb, Randall

Boulder, Colorado

 

Hanson, Paul

Kansas

 

Hoye, Becky

Macalester

 

Hoye, Tom

Minnesota

 

Kozlowski, Marisa

Penn

 

Leighton, Jim

Columbia

 

Lipshutz, Bruce

UC/Santa Barbara

 

Miller, Scott

Boston College

 

Nelson, S.G.

Pittsburgh

 

O’Doherty, George

Minnesota

 

Osteryoung, Janice

NSF

 

Rainier, Jon

Arizona

 

Rubottom, George

NSF

 

Sanders, John

Neurocrine

 

Shair, Mathew

Harvard

 

Shawe, Tom

NSF

 

Sorenson, Erik

Scripps

 

 

 

XXXII - 2001

Andrus, Merritt

BYU

 

Boger, Dale

Scripps

 

Brabander, Jef de

Texas-SW Med Ctr-Dallas

 

Busacca, Carl

Boehringer-Ingelheim

 

Cravatt, Ben

Scripps

 

Egbertson, Melissa

Merck

 

Gevorgyan, Vladimir

UIC

 

Gleason, Jim

McGill

 

Hartwig, John

Yale

 

Hsung, Richard

Minnesota

 

Li, Guigen

Texas Tech.

 

Lipshutz, Bruce

UC/Santa Barbara

 

Maleczka, Robert

MSU

 

Morken, Jim

UNC

 

Nichols, Chris

Cal. State Chico

 

Rubottom, George

NSF

 

Sames, Dalibor

Columbia

 

Totah, Nancy

Iowa

 

Wipf, Peter

Pittsburgh

 

 

 

XXXIII - 2002

Armstrong, Joseph

Merck

 

Ben, Robert

SUNY Binghamton

 

Brooks, Dawn

Lilly

 

Cornish, Virginia

Columbia

 

Du Bois, Justin

Stanford

 

Evans, Andrew

Indiana

 

Friestad, Gregory

Vermont

 

Fu, Greg

MIT

 

Gagné, Mike

UNC

 

Hall, Dennis

Alberta

 

Harran, Patrick

UT Southwestern MC

 

Jamison, Timothy

MIT

 

Lipshutz, Bruce

UC/Santa Barbara

 

Mcintosh, Matthew

Arkansas

 

Miller, Benjamin

Rochester

 

Ovaska, Timo

Connecticut College

 

Pettus, Thomas

UC/Santa Barbara

 

Rubottom, George

NSF

 

Widenhoefer, Ross

Duke

 

Wipf, Peter

Pittsburgh

 

 

 

XXXIV- 2003

Ensinger, Carol

Albany Molecular Research

 

Floreancig, Paul

Pittsburgh

 

Fu, Greg

MIT

 

Gin, David

Illinois

 

Johnston, Jeff

Indiana

 

King, Steve

Abbott

 

Kozmin, Sergey

Chicago

 

Krische, Mike

Texas, Austin

 

Lebel, Helene

Montreal

 

List, Ben

Scripps

 

Mapp, Anna

Michigan

 

O’Leary, Dan

Pomona

 

Porco, John

Boston University

 

Rovis, Tom

Colorado State

 

Rubottom, George

NSF

 

Rychnovsky, Scott

Irvine

 

Sigman, Matt

Utah

 

Stahl, Shannon

Wisconsin

 

Trauner, Dirk

Berkeley

 

Wipf, Peter

Pittsburgh

 

 

 

XXXV-2004

Carter, Rich

Oregon State

 

Crudden, Cathy

Queens University

 

Deng, Li

Brandeis

 

Faul, Margaret

Amgen

 

Fu, Greg

MIT

 

Hawkins, Joel

Pfizer

 

Johnson, Jeff

North Carolina

 

Kwan, Ohyon

UCLA

 

Lee, Daesung

Wisconsin, Madison

 

Nguyen, SonBinh

Northwestern

 

Phillips, Andy

Colorado, Boulder

 

Pohl, Nicola

Iowa State

 

Rubottom, George

NSF

 

Rychnovsky, Scott

UC Irvine

 

Schaus, Scott

Boston

 

Stoltz, Brian

Caltech

 

Toste, Dean

UC Berkeley

 

Vyvyan, James

Western Washington

 

Walsh, Patrick

Pennsylvania

 

 

 

XXXVI-2005

Baran, Philip

Scripps

 

Bode, Jeffery

UC Santa Barbara

 

Carrasco, Michael

Santa Clara

 

Diver, Steven

SUNY Buffalo

 

Doxsee, Ken

NSF

 

Faul, Margaret

Amgen

 

Fox, Joe

Delaware

 

Francis, Matt

UC Berkeley

 

Frontier, Alison

Rochester

 

Hitchcock, Shawn

Illinois State

 

Lee, Chulbom

Princeton

 

Macor, John

BMS

 

Marsella, Michael

UC Riverside

 

Nuckolls, Colin

Columbia

 

Rychnovsky, Scott

UC Irvine

 

Romo, Dan

Texas A&M

 

Scheidt, Karl

Northwestern

 

Waters, Marcey

North Carolina

 

White, Christina

Harvard

 

Wolfe, John

Michigan

 

 

 

XXXVII-2006

Barnes, David

Abbott

 

Briman, Vladimir

Washington University

 

Bunt, Richard

Middlebury College

 

Burkart, Michael

UCSD

 

Doxsee, Ken

NSF

 

Chemler, Sherry

Buffalo

 

Dudley, Gregory

FSU

 

Faul, Margaret

Amgen

 

He, Chuan

Chicago

 

Malinakova, Helena

Kansas

 

Rawal, Viresh

Chicago

 

Ready, Joseph

UT Southwestern MC

 

Romo, Daniel

Texas A&M

 

Schafer, Laurel

UBC

 

Shea, Kevin

Smith College

 

Tan, Derek

Sloan-Kettering

 

Tunge, Jon

Kansas

 

Williams, Laurence

Rutgers

 

Yu, Jingquan

Brandeis

 

 

 

XXXVIII-2007

Blakemore, Paul

Oregon State

 

Chang, Christopher

UC Berkeley

 

Chen, Chuo

UT Southwestern MC

 

Daugulis, Olafs

Houston

 

Li, Tingyu

NSF/Mississippi State

 

Jennings, Michael

Alabama

 

Love, Jennifer

UBC

 

Louie, Janis

Utah

 

Micalizio, Glenn

Yale

 

Michael, Forrest

Washington

 

O’Connor, Sarah

MIT

 

O’Leary, Dan

Pomona

 

Rawal, Viresh

Chicago

 

Romo, Daniel

Texas A&M

 

Sarpong, Richmond

UC Berkeley

 

Wood, John

Colorado State

 

Zakarian, Armen

Florida State

 

Zhang, Liming

Nevada, Reno

 

 

 

XXXIX-2008

Antilla, Jon

USF

 

Boddy, Chris

Syracuse

 

Burke, Marty

Illinois

 

Chackalamannil,Samuel

Schering

 

Collins, Shawn

U of Montreal

 

Dieters, Alex

North Caroline State

 

Hammond, GB

NSF/ Louisville

 

Hinkle, Rob

William & Mary

 

Huryn, Donna

Penn

 

Lambert, Tristan

Columbia

 

Njardarson, Jon

Cornell

 

Rawal, Viresh

Chicago

 

Snowden, Tim

U Alabama

 

Snyder, Scott

Columbia

 

Thompson, Regan

Northwestern

 

Wang, Wei

U New Mexico

 

Wood, John

Colorado State

 

Yoon, Teshik

Wisconsin